Lines and curves

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Lines in B&W

Lines

White curves

Автор: Мери Бошкоска

Работи како редовен професор на Економскиот факултет во Прилеп, а повеќе од две години членува во Фото Кино Клубот „Прилеп“. Со фотографија се занимава во последниве пет години, а нејзиниот фотографски интерес е насочен кон т.н. улична фотографија (street photography) и архитектонска фотографија (architecture photography). Особено се фасцинирана од уличната фотографија затоа што, според неа, тоа е најпредизвикувачкиот стил во уметничката фотографија.

„Потребно е трпеливост, а понекогаш дури и храброст да се пријде и да се фотографираат апсолутни странци. Всушност, повеќето од моите проекти се однесуваат на фотографирање луѓе во секојдневни ситуации со цел да раскажам интересни приказни“, вели Бошкоска.

Нејзиното учество во повеќе национални и меѓународни фото конкурси резултира со 38 примени фотографии и следниве освоени награди:

  • Прва награда во категоријата поединечна фотографија на “Денови на македонска фотографија 2020” во организација на ФСМ.
  • PC Perasto Praice at Victory Circuit 2020 “, GRADAC Photo Group 1st International Circular of Photography.
  • National Diploma at The International exhibition of art photography Illusion 2019, Photo Club Pixel – Kicevo.
  • PSA Honorable Mention at Snowy Circuit 2019, GRADAC Photo Group Internationa.
  • PSA Honorable Mention at Autumn Circuit 2019, GRADAC Photo Group International.

Линкови до web страна, Instagram и фото портфолио:

Види ги сите објави за Мери Бошкоска

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи