ВИДЕО – Златко Ангелески од Прилеп поседува над 120.000 поштенски марки и 15.000 разгледници од целиот свет

Филателија – љубов кон собирање поштенски марки и филокартија – љубов кон собирање поштенски разгледници. Со ова ретко хоби отец

Дознај повеќе

ВИДЕО – Археолошката поставка во Прилеп го „крие“ најстариот жртвеник на Балканот, стар 6.000 години

Археолошката поставка во Заводот и музеј Прилеп е отворена во 1961 година. Денешниот изглед поставката го добива со реновирањето во

Дознај повеќе

ВИДЕО – Мистеријата на Македонската Помпеја – Што кријат ридовите кај Стибера ?

Археолошкиот локалитет Стибера кај Прилеп уште се нарекува и Македонската Помпеја. Според бројот на ефеби ( ученици ) кои учеле

Дознај повеќе

ВИДЕО – Галеријата на икони во Прилеп – уникатен бисер на нашето културно и црковно наследство

Галерија на икони е отворeна во 2002 година и се наоѓа во објектот на т.н. „Баба Неделино училиште“. Овој објект

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien