Прилеп го одбележа државниот празник 23 –ти Октомври

По повод одбележувањето на државниот празник 23-ти Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, делегација од локалната самоуправа на општина Прилеп

Дознај повеќе

ВИДЕО : „Caves the gates to the past“ од прилепчанецот Јован Тодоровски во потесната селекција на ЕХО фестивалот

Видеото на Јован Тодоровски, член на спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп, насловено како „Caves the gates to the past“ е

Дознај повеќе

Иванов: Денешниот празник е симбол за непокорот и борбата на македонскиот народ за слобода и независност

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба,

Дознај повеќе

На денешен ден во Солун е основано историското ВМРО

Во Солун на 23 октомври 1893,  била основана Внатрешната Македонска Револуционерна Организација (ВМРО), со цел за извојување автономија на Македонија преку

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien