ВИДЕО : Кога и како доаѓа до уништување на Пелагонското кралство ?

Градот Пелагонија или кралството на Пелагонците е мистерија по која археолошката наука трага со векови наназад. Досега иако се знае

Read more

ВИДЕО : Се зголемува бројот на зависности кај младата популација во Прилеп

Никотинот, алкохолизмот и наркоманијата се трите главни пороци и зависности со кои се соочуваат младите. За жал оваа бројка кај

Read more

ВИДЕО: Гремио по третпат е шампион на Јужна Америка – лудо славење по улиците

Бразилскиот Гремио е победникот на Копа Либертадорес. Во реванш средбата од финалето на ова натпреварување, Гремио го совлада аргентинскиот Ланос

Read more

ЕКСКЛУЗИВНО: Руската црква официјално ја призна Украинската Црква за независна

Руската Православна Црква за прв пат официјално го призна независниот статус на украинската црква пренесува ” Интерфакс” повикувајќи се на прес-службата од

Read more

Трамп до Меј: Остави ме мене, фокусирај се на исламскиот тероризам во Британија

Американскиот претседател Доналд Трамп пожнеа критики поради ретвитнувањето исламофобски видеа, меѓу другите и од Тереза Меј.   Но, тој не

Read more

Босанец фатен пред американската амбасада во Сараево со огромен арсенал оружје

Сараевската полиција уапсила босански државјанин кој во близина на американската амбасада во Сараево бил затекнат со огромен арсенал оружје.  

Read more

ЕУ скрати 105 милиони евра од претпристапните фондови на Турција

Европскиот совет денеска реши за 105 милиони евра да ги намали средствата од претпристапните фондови за Турција.   Одлуката беше

Read more