Грчкиот весник „Real news“: На маса три имиња за Скопје

„Северна Македонија“, „Горна Македонија„ и „Нова Македонија“ (на македонски без превод) се трите имиња според грчкиот весник „Real news“, што

Дознај повеќе

Најчевска поднесе оставка: Советот за реформи во правосудството е параван и создава лажна слика

Професорката Мирјана Најчевска поднесе оставка како член на Советот за реформи во правосудството. За нејзината одлука писмено го известила Министерството

Дознај повеќе

Заев: Божиќ нека ни биде причина за неминлива радост

Премиерот Зоран Заев, по повод верскиот празник Божиќ – Рождество Христово, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на

Дознај повеќе

Честитка од Иванов по повод Божик: Ова е можност да градиме човечно, солидарно и праведно мултиетничко општество

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ.   „Празнувајќи го Божиќ

Дознај повеќе

Ново играње со човечките судбини на и онака напатениот народ

Како да не беше доволно 12 годишното изживување врз сопствениот народ, уценувањето, заплашувањето, присилното терање да одат на митинзи, да

Дознај повеќе

ВИДЕО : По трет пат во Прилеп се одржа Бадниковата поворка

Пеејќи ја песната „Вечниот Бог“ и носејќи со себе макета од малата пештера каде се родил Исус Христос, како и

Дознај повеќе