ВИДЕО : Општина Прилеп се уште нема одлучено дали ќе прави училиште во населбата „Сточен пазар“

Општина Прилеп се уште нема одлучено што ќе прави со објектот кој што градеше претходната локална самоуправа, во населбата „Сточен

Дознај повеќе

Прилепските архитекти побараа ослободување на тротоарите узурпирани од сопствениците на угостителските објекти

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со дваесетина архитекти од Прилеп. Целта на средбата, која беше реализирана на иницијатива на

Дознај повеќе

„Кралот лав“ е најдобар цртан на сите времиња

Легендарниот цртан на „Дизни“ за авантурите на Симба и неговите придружници Тимон и Пумба е најдобар анимиран филм на сите

Дознај повеќе

ВИДЕО: Пустината го „голта“ напуштениот град на дијамантите во Намибија

Колманскоп во Намибија е град на духови од 1954 година. Тогаш го напуштиле последните жители, главно рудари кои работеле во

Дознај повеќе

Одложен изборот на претседател на Владата на Каталонија

Спикерот на каталонскиот парламент Рогер Торен ја одложи расправата на регионалното собрание на која требаше да биде реизбран Карлес Пучдемон

Дознај повеќе