ВИДЕО – Иванов : Вака не се почитува Уставот, нема да потпишам Указ за прогласување на закон кој е донесен на насилен начин

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов имаше свое обраќање откако денес попладне во Собранието беше изгласан Законот за употребата на

Дознај повеќе

ВИДЕО – Протест во Прилеп : Ова што денеска се случи е најголемото предавство за Македонија

Самоиницијативно стотина прилепчани вечерва одржаа мирен протест во центарот на Прилеп блокирајќи ја раскрсницата кај поранешна Градска кафеана, изразувајќи на

Дознај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична за Џафери, а законот за јазици ќе го оспори на Уставен

Кривична пријава за претседателот на Собранието Талат Џафери и иницијатива за оценува на уставноста на Законот за јазици до Уставниот

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Krali Marko boulder festival 2018“, Прилеп една од топ 10-те светски дестинации за болдеринг

Покрај големиот број на спортски брендови, кои што опстојуваат во Прилеп, тука е и еден навистина интересен спорт, кој што

Дознај повеќе

Прилепскиот џудо ветеран Киро Здравески на средба со јапонската амбасадорка

Претставникот од Џудо Клубот „Сеишин“ од Прилеп, Киро Здравески, кој воедно е и претседател на иницијативниот одбор на Џудо Ветерани

Дознај повеќе

Видео – Пресметка меѓу Груевски и Џафери, изгласан Законот за јазици

Со 64 гласа мнозинството го донесе Законот за јазиците. Иако претседателот на Собранието Талат Џафери ја затвори седницата, пратениците се

Дознај повеќе

Условна затворска казна за Марјан Ристески, екс градоначалникот на Прилеп

Поранешниот градоначалник на Приелеп, Марјан Ристески е осуден на условна затворска казна од шест месеци бидејќи не ја осигурал општинската

Дознај повеќе