ВИДЕО – Заврши фестивалот „Пеце Атанасовски“, годинава тој доби помалку пари од државата

На Рудина кај Долнени вчера заврши 44-тиот по ред Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ на кој продефилираа

Read more

Прилепските „Мамути“ се искачија на највисокиот врв во Европа – Елбрус

Двајцата членови на планинарскиот клуб „Мамути“ од Прилеп, Маријана Ѓорѓиевска и Владимир Јованоски, го искачија највисокиот врв во Европа, Елбрус,

Read more

ВИДЕО – Како изгледал Прилеп во 1959 година – „Прилеп, вчера и денес…“, краток документарец

Краткиот документарец за Прилеп од 1959 година со времетрање од 12 минути е насловен како „Прилеп, вчера и денес…“. Филмот е снимен

Read more

Со пакет отпремнини 222 вработени доброволно заминуваат од Тутунски комбинат Прилеп

Од прилепскиот Тутунски комбинат 222 вработени доброволно ќе заминат со пакет-отпремнини кои им беа понудени, соопшти денеска компанијата. Според раководството на

Read more