ВИДЕО – Коњаниците пристигнаа во Крушево, свечено пречекани од голем број граѓани

Над 80-тина коњаници од повеќе места на Македонија доцна попладнево традиционално пристигнаа во историско Крушево по повод претстојниот празник Илинден.

Read more

ВИДЕО – Талевски : На објавената снимка нема ниту збор за уцени или закани, тоа е одлика на ВМРО-ДПМНЕ

Дозволете во интерес на вистината, да изнесам неколку факти поврзани со денешната таканаречена „петарда“, која ВМРО-ДПМНЕ си ја испука во

Read more

ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ објави аудио материјали со кои тврди дека Талевски и Сугарески најбрутално ги злоупотребуваат вработените во болницата

ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати алармираше и пријавуваше нерегуларности во врска со последните претседателски избори. Јавното обвинителство и другите надлежни институции

Read more

ФОТО ГАЛЕРИЈА : Одбележување на денешниот празник Света Марена во Мала Преспа, Албанија

Манастирот посветен на старохристијанската маченица св. Марина или Света Марена како што уште ја нарекуваат жителите на Мала Преспа во

Read more

Четворица прилепчани вечерва со трчање ќе се искачуваат на 20-тина врвови повисоки од 2.000 метри на Мокра планина

Прилепчанецот Александар Стојкоски, придружуван од Александар Еленин, Антонио Каранфилоски и Мери Мирческа вечерва во 20 часот ќе го започнат својот

Read more

ВИДЕО – Музеите во Крушево – слика за недоволната грижа на државата кон нашето наследство и историја

Веќе 5 години по ред поради големата инертност на државата и бирократските процедури на функционирање на системот музејот на Илинденското

Read more

ВИДЕО – Безбедносните мерки за Илинден во Крушево на високо ниво, во Крушево формиран и Совет за превенција

Во Крушево денеска беше формиран Совет за превенција каде членуваат 10-тина преставници на повеќе институции, а целта е зголемување на

Read more

ВИДЕО – Пет членото семејство Дамески од Прилеп живеат само со 150 евра месечно, 3 години немаат струја, секој ден им тропаат извршители

Пет членото семејство Дамески од Прилеп живеат само со пензија од 9.500 денари, која зема Богоја Дамески, од кои пак

Read more