Египет ја отвори „Авенијата на сфингите“ стара 3.000 години со голема, сјајна церемонија во Луксор


По долги години реставрација, во Луксор, Eгипет беше отворен фараонскиот пат стар 3.000 години, долг 3 километри.

Колите на фараонот и стотици изведувачи настапија на раскошната церемонија на отворање на 3.000-годишната авенија Сфинги во Луксор.

Светиот пат, некогаш наречен „Патот Божји“, ги поврзува храмовите на Карнак на север со Луксор на југ. Поплочен со блокови од песочник, патот долг 1,7 милји е обложен од двете страни со повеќе од 1.050 статуи на сфинги и овни. Тие со векови биле закопани под пустинскиот песок, но полека, со децениско работење, познатите египетски археолози ги враќаат на светлината на денот.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи