Се продава првата СМС порака на светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Британската телекомуникациска групација Водафон jа продава првата СМС порака во светот на онлајн аукција. СМС со натпис „Среќен Божиќ“ била испратена на 3 декември 1992 година.

Оваа онлајн аукција е дел од хуманитарна акција и Водафон ќе ги донира приходите за помош на раселените лица.

Учесниците на аукцијата ќе можат да поднесат понуди користејќи ја криптовалутата ethereum (ETH), а најголемата понуда ќе донесе некому ексклузивна сопственост на протоколот за комуникација што се користи за пренос на првата СМС во светот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи