Заев: Национален консезус за името, кој ќе биде потврден на референдум

Премиерот Заев денес изјави дека верува дека може да се најде национален консензус во функција на решавање на проблемот со името,

Read more

Бошњаковски: Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција потврди дека премиерот Зоран Заев ќе учествува на Светскиот економски

Read more

Заев: Алијансата како млада партија може да се докаже со вицепремиер за реформи

Премиерот Зоран Заев очекува лидерот на Алијанса на Албанците  да го прифати вицепремиерското место за реформи.   „Се надевам дека

Read more

Амбасадорот Гарет му врачил писмо на Заев со поддршка од Тереза Меј

Премиерот на Република Македонија претпладнево се сретнал со амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет, кој на Заев му

Read more

Заев: Не сме стигнати до таму да разговараме за нови имиња

Медијаторот на Обединетите нации за името, Метју Нимиц, денеска во Брисел по тригодишна пауза ќе оствари средба со преговарачите на

Read more

Заев: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните.  

Read more