Управен суд ги отфрли тужбите на партиите за вториот круг од локалните избори

Управниот суд одби 15 тужби, што политичките партии ги поднесоа по вториот круг од локалните избори што се одржаа на

Дознај повеќе

Заев: Изборите беа фер и демократски, нема да има предвремени парламентарни

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечерва одговори дека нема да има предвремени парламентарни избори зашто се знае каков

Дознај повеќе

Груевски не ги признава резултатите, бара предвремени избори

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на прес конференцијата вечерва рече дека неговата партија не ги признава резултатите од локалните

Дознај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС спроведе криминални избори

Владата на СДС спроведе криминални избори. Тоа им беше потребно за да СДС и Зоран Заев продолжат да ја раскрчмуваат

Дознај повеќе

41 градоначалник наредната недела ќе ги преземат функциите

Во текот на наредната недела новоизбраните градоначалници во општините треба да ја преземат функцијата. Тоа досега го направи само новиот

Дознај повеќе

Видео-Јованоски: Победија сите граѓани на Општина Прилеп

Ви ја честитам победата, Вам на сите граѓани на општина Прилеп. Заедно ја заокруживме демократската промена на Прилеп и сега

Дознај повеќе

ДИК: СДСМ води во Скопје и 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во 9 , ДУИ во 12 општини

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во

Дознај повеќе

ДИК: Сите неправилности се отстранети, гласањето тече без прекин

Излезеноста до 13 часот според податоците добиени од општинските изборни комисии (ОИК) на територија на РМ изнесува 27,11 проценти. На

Дознај повеќе