Столтенберг: Македонија ќе добие покана во НАТО откако ќе го реши спорот со името

НАТО ќе испрати покана на Македонија за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот за името во рамки

Read more

Кофи: Македонија треба да го искористи позитивниот развој за што поскоро интегрирање во НАТО

Делегација на АРМ предводена од НГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави

Read more

Шекеринска – Бошковиќ: Црна Гора ќе ја промовира Македонија во НАТО

Црна Гора ќе биде најголем промотор на македонските интереси во евроатлантскиот процес, порача денеска министерот за одбрана на Црна Гора

Read more

Ердоган го отфрли извинувањето: Турција ќе го преиспита своето членство во НАТО

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека целта на скандалот при вежбите на НАТО, наречени „Trident Javelin“, кои се

Read more

„Диферњуз“: Македонија на 11-12 јуни 2018 влегува во НАТО, сè е во рацете на Коѕиас и Сириза

Под наслов „ПЈРМ на 11-12 јули 2018 влегува во НАТО, прашањето за името во рацете на Коѕиас и Сириза“, грчкиот

Read more

Ставридис: Македонија ќе биде наредната НАТО членка

Македонија ќе биде наредната членка на НАТО, истакна поранешниот командант на Алијансата Џејмс Ставридис. Тој нагласи дека ова ќе биде

Read more