ВИДЕО : Недела на спортот во Прилеп

Со низа спортски настани кои се оддржаа денеска во ОУ „Гоце Делчев“ во Прилеп започна неделата на спортот. Со овој настан беа означени и новите проекти кои се изградија во ова основно училиште, а станува збор за новото игралиште и новата балон сала.

 

 

„Денеска ги комплетираме во целост сите спортски објекти во нашето училиште, стартувајќи од новата балон сала, новото повеќенаменско училиште за мал фудбал, кошарка, ракомет, тениското игралиште и како  училиште сме преблагодарни на поддршката која ја имаме од локалната самоуправа  и градоначалникот Марјан Ристески“, посочи Трајче Караилоски директор на ОУ „Гоце Делчев“.

 

„Денеска е радосен ден на сите ученици, родители и на целиот колектив во ОУ „Гоце Делчев“ како и на сите спортски ентузијасти. Локалната самоуправа ги почести со едно мултинаменско училиште, балон сала, тениско игралиште и затворена спортска сала, со што ова училиште доби комплетен спортски комплекс за сите ученици и граѓани кои гравитираат во овој дел од градот“, посочи градоначалникот Ристески во својата изјава.

 

Локалната самоуправа и градоначалникот Марјан Ристески го најавија и следниот капитален проект, а тоа е доуредување на другата страна од училиштето во еден преубав парк.

 

Неделата на спортот во градот ќе продолжи и во други основни училишта.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи