ВИДЕО : Нови инвестиции во основното музичко училиште во Прилеп

Градоначалникот Марјан Ристески и Советникот за образование Марјан Матракоски денеска го посетија ООМУ „Ордан Михајлоски – Оцка“ во Прилеп каде беа завршени повеќе инфраструктурни зафати како што се: реконструкцијата на задниот дел од фасадата на училиштето, која е енергетски ефикасна, се реконструираа исто така и дел од училниците, а се уреди и дворот во училиштето.

 

 

„Ова е еден од последните проекти за комплетна реконструкција на училиштето. Ова училиште небеше реконструирано од далечната 1923 година, значи скоро цел еден век. За 10-тина години музичкото училиште има ново руво и ова е комплетна реконструкција од самиот темел на оваа установа. Понатаму ќе се инвестира во обновување на дел од инструментите и инвентарот во училиштето“, истакна Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп.

 

„Од 2005 година па се до денес во нашето училиште се вложени околу 7 милиони денари, од кои само во последните 2 години се вложени над 5 милиони денари. Голема благодарност до локалната самоуправа, Советот на Општината и секако градоначалникот Марјан Ристески кои ни даваат безрезервна поддршка за реализирање на сите овие проекти. Нашето училиште доста успешно се претставува на државни и меѓународни натпревари и минатата година нашите ученици и ментори освоија над 70 државни и меѓународни награди. А се надевам дека во иднина со подобрување на условите за работа ќе остваруваме уште поголеми резултати“, посочи Игор Николоски, директор на ООМУ „Ордан Михајлоски – Оцка“ Прилеп.

 

Оваа најнова инвестиција изнесува околу 600.000 денари.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи