Од денес може да се доставуваат предлози за општинските награди и признанија „3 Ноември”

По повод одбележувањето на празникот на Општина Прилеп – „3 Ноември“, Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија, како секоја година така и оваа година доделува општински награди и признанија „3 Ноември”  како и награда за животно дело.

Овие признанија и награди се доделуваат на физички и правни лица за достигнувања во општествениот, стопанскиот, културно-уметничкиот и политичкиот живот.

 

Предлог за доделување награди и признанија можат да дадат претпријатија, здруженија и граѓани како и други субјекти.

 

Предлозите се доставуваат до Комисијата за одбележување празници и манифестации  и доделување награди и признанија при Советот на Општина Прилеп  од 22.09.2017 до 13.10.2017 година, а по истите ќе одлучува новоформираната Комисија за одбележување празници и манифестации  и доделување награди и признанија при Советот на Општина Прилеп.

 

Предлозите треба да бидат образложени, аргументирани и да ги задоволуваат критериумите за посебни достигнувања во Општината во соодветната област, за периодот од 3 Ноември 2016 година до денес, односно за животно дело на кандидатот, кој подолг период впечатливо е присутен со значајни остварувања во својата област.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи