Од утре ЕВН ќе ги усогласува броилата за евтина струја

Facebook
Twitter
Email
Print

Од утре ЕВН започнува со усогласувањето на броилата за евтина тарифа на струјата и очекува до октомври, кога почнува грејната сезона 800.000 семејства да добијат евтина струја.

 

„За оваа година може да очекувате намалување на цената на електричната енергија. За долгорочно тоа зависи од глобаниот пазар на електрична енергија. Мора да се одлучува година по година, изјави денеска во Охрид Штефан Петер претседател на УО на ЕВН.

 

Министерот пак за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски најавува инвестирање во соларни паркови и субвенционирање когенеративни уреди на домаќинства.

 

„Република Македонија мора да го зголеми сопственото производство на електрична енергија и да го намали увозот, притоа водејќи сметка за зачувување на чистата животна средина преку поголема експлоатација на обновливи извори на енергија“, вели Манчевски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи