Соопштени добитниците на наградата „3-ти Ноември“ во Прилеп

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија, на денешната седница донесе одлука за доделување на награди и признанија по повод 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп.

 

Наградата за животно дело – Златна плакета, по повод 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп, се доделува на :

 

  • Душко Најдоски дипл. инж.арх. – за достигнувања во областа на архитектурата;

 

 

 

 

Наградите – плакети по повод 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп  се доделуваат на:

 

КУД ,,Мирче Ацев’’ (ветерани) од Прилеп, за меѓународна промоција на културните вредности на Општина Прилеп;

 

Мото клуб ’’Синови на громот МС’’-за промовирање на мото-културата и органирање на многубројни хуманитарни активности;

 

Детска амбасада за сите деца во светот- за дваесет годишна активност во областа на заштитата на правата на децата;

Здружение РОМА С.О.С– за едукација на ромското население;

 

 

Наградите – дипломи по повод 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп, им се доделуваат на:

 

Василе Димески– за достигнување во областа на литературата и добитник на престижната награда ,,Державин’’ за 2017 година;

 

Александар Стојкоски– за врвни достигнувања во планинското трчање и меѓународна промоција на Општина Прилеп;

 

Миле Спирковски– за придонес во одржувањето на родната куќа на великанот Блаже Конески;

 

Одлуката влегува во сила со денот на донесувањето, а ќе се објави во „Службен гласник на Општина Прилеп“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи