Општина Прилеп најостро го осудува оштетувањето на споменикот на Александар Македонски

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Општина Прилеп најостро го осудува вандалскиот чин со кој синоќа непознати сторители го оштетиле споменикот на Александар Македонски, кој е поставен во центарот на градот на плоштадот „Александрија“, кршејќи го неговото копје.

 

Од локалната самоуправа велат дека случајот ќе биде пријавен во ПС Прилеп и очекуваат надлежните органи во најското време да ги пронајдат сторителите.

 

Од Општината исто така најавуваат санирање на споменикот во многу краток рок.

 

Ги повикуваат политичките субјекти да не го злоупотребуваат овој вандализам, извршен од наши несовесни сограѓани, за собирање на ситни дневно-политички поени.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи