Неверојатните фотографии од Јупитер кои ги направи НАСА

Летајќи над Јупитер со преку 210 000 километри на час, сондата на НАСА, Џуно, која што кошта преку 1 милијарда американски долари, на 24 октомври го направи своето 9-то надлетување над Јупитер и направи навистина неверојатни фотографии. Бидејќи сонцето се наоѓаше помеѓу Јупитер и планетата Земја, фотографиите стигнаа до НАСА дури во текот на вчерашниот ден. Сепак чекањето се исплатеше, фотографиите оставаат без здив.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи