Во Струмица денеска ќе се одржи првата заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонија и Бугарија денеска во Струмица во Домот на АРМ ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов.

 

Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата да бидат потпишани договори и меморандуми и да одржат заедничка прес-конференција. Засега не се соопштуваат детали за составот на тимовите кои ќе ги предводат премиерите на двете земји.

 

Во фокусот на разговорите ќе да биде напредокот на добрососедските односи меѓу Бугарија и Република Македонија, како и други теми од заеднички интерес со цел зајакнување на дијалогот и партнерството меѓу двете земји.

 

Ќе се разгледуваат можностите за активирање на односите меѓу министерствата за надворешни работи, интеракцијата и меѓусебната помош при катастрофи, поддршка во обуката и подготовка на војниците од вооружените сили на Република Македонија, соработката во областа на телекомуникациите, инвестициите и енергетиката.

 

Планирано е и усвојување на заедничка декларација како знак на одбележување на добрососедските односи меѓу двете земји.

 

Според агендата, предвидено е положување цвеќе на споменикот на поранешниот претседател Борис Трајковски, а ќе биде предадена и донација на општина Струмица од страна на бугарската Влада.

 

За потребите на медиумите во Домот на АРМ во Струмица, ќе бидат обезбедени работни простории.

 

Ова е прва меѓувладина седница што ја одржува Владата на премиерот Заев со Влада на држава од соседството. Во декември во Подградец е договорена и заедничка владина седница меѓу Албанија и Македонија.

 

Вчера за време на официјалната посета на Белград на премиерот Заев договорена е и заедничка седница на македонската Влада со Владата на Република Србија. Како термин за седницата се наведува крајот на февруари почетокот на март, месец, идната година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи