БПЦ ќе го разгледува писмото од МПЦ-ОА

Facebook
Twitter
Email
Print

Светиот синод на БПЦ денеска треба да го разгледува писмото што на 9 ноември му го упати Синодот на МПЦ-ОА, а во кое се бара признавање на афтокефалноста на македонската црква и евхаристиско единство со бугарската црква.

 

Според најавите на бугарските владици, не се очекува брз одговор на БПЦ, туку ќе биде формирана комисија која ќе треба да ги информира останатите православни цркви и да го слушне нивното мислење за барањето на МПЦ-ОА.

 

Претходно, од БПЦ посочија дека пред да донесат одлука, ќе се консултираат со сите засегнати цркви, со цел да се изнајде вистинско решение.

 

Од друга страна, бугарската интелектуална јавност, ја повика БПЦ да го искористи овој момент и да ја признае МПЦ-ОА.

 

Струмичкиот митрополит Наум, вчера уште еднаш ја повика БПЦ да не ја пропушти шансата што сега ја има и да го прифати барањето на МПЦ-ОА.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи