Министерството за здравство ги објави земјите од кои се набавуваат вакцините за деца

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерството за здравство објави листа на земји од кои се набавуваат вакцините за имунизација на децата.

 

„Почитувани, со оглед дека секојдневно добиваме прашања од родители поврзани со вакцините, во продолжение ги објавуваме земјите од кои се набавуваат вакцините што се употребуваат за имунизација на децата во Македонија“, се вели во објавата на Министерството.

 

Над 100 родители годинава добиле прекршочни пријави зошто не ги вакцинирале децата. До Државниот санитарен и здравствен инспекторат се доставени уште 94 известувања за семејства кои го прекршиле законот за заштита на населението од заразни болести.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи