Поради чести поплави, државниот архив се сели од кејот

Facebook
Twitter
Email
Print

Во дождот што заврна вчера повторно под закана од уништување се најдоа документите на Државниот архив, сместен на шестиот, седмиот и осмиот кат од зградата на Археолошкиот музеј. Иако изградена пред само четири години, зградата која ја чинеше државата речиси 42 милиони евра, не му овозможува соодветен покрив над глава на Државниот архив.

 

Министерот за култура, Роберт Алоѓозовски, денеска најави дека се бара нова локација за Државниот архив поради постојаните поплави во Археолошкиот музеј кој се поплавува со секој дожд.

 

„За жал ова е уште еден доказ за нестручно изведен објект. Заедно со Владата размислуваме за нова локација за Државниот архив. Бараме нова зграда оти во овој објект на Археолошкиот музеј при секој дожд се соочуваме со прокиснување и се загрозува архивската граѓа. Комплетно ќе се преселат и вработените кои сега работат во несоодветни услови и целокупната документација која ја поседува Архивот. Се уште немаме одлука каде ќе се сели Архивот оти убаво треба да ги разгледаме сите опции не би сакале да имаме домино ефект, да решиме еден проблем, а да создадеме нов“, рече денеска Алаѓозовски.

 

Архивот беше преселен пред две години во зградата од проектот Скопје 2014 која чини 42 милиони евра, а која се наоѓа на кејот на Вардар.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи