Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд, на негово место ќе се сади дрво за „за човекови права“

Facebook
Twitter
Email
Print

По налог на градежниот инспекторат на општина Центар доцна во ноќта споменикот на Андон Ќосето  беше  отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Општинските служби констатирале дека станува збор за дивоградба.

 

Градоначалникот Шилегов, на конференцијата за новинарите изјави дека споменикот е незаконски поставен и затоа ќе превземат и слични дејствија, не наведувајќи кои. Шилегов рече дека екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, рано изутрината го отстраниле бесправно поставениот споменик.

 

На местото каде се наоѓаше споменикот на Ќосето, Градот Скопје ќе насади дрво на човекови права, а ќе биде поставена изгравирана плочка која ќе ја добијат од збратимениот град Нирнберг, на која ќе биде напишан членот 10 од Универзалната декларација за човекови права на ОН.

 

 „Секој има потполно еднакво право на праведно и јавно судење пред независен и непристрасен суд, при одредувањето на неговите права и обврски и во услови на какво и да е кривично обвинение против него“, е пораката која ќе стои на дрвото.

 

Споменикот на Ќосето беше подигнат пред речиси четири години, како дел од проектот „Скопје 2014“.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи