Штајмаер: Решението на прашањето за името ќе даде позитивен импулс за целиот регион

Facebook
Twitter
Email
Print

Премиерот Заев за време на официјалната посета на Берлин оствари средба и со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер, кој оценил дека решението на спорот со Грција ќе даде позитивен импулс за целиот регион и за стабилноста.

 

„Решение на спорот со Грција ќе даде позитивен импулс за целиот регион и значително ќе влијае на стабилноста“, рекол Штајнмајер.

 

Како што соопшти македонската Влада, двајцата соговорници го оцениле како исклучително позитивен и динамичен досегашниот развој на односите меѓу Македонија и Германија и се согласиле дека така ќе биде и во иднина

 

Заев информирал дека освен политиките за забрзување на евроинтеграциските процеси, напорите на Владата се фокусирани на спроведувањето на одржливи внатрешни реформи и за затворање на долгогодишни и длабоко чувствителни прашања со соседите.

 

Соговорниците разговарале и за економската соработка, активната соработка во сферата на безбедноста и одбранбените политики, и членството на Македонија во НАТО.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи