Кривични пријави за 11 лица од „25 Мај“

Facebook
Twitter
Email
Print

Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Социјалната инспекција при МТСП, Министерството ќе поднесе кривична пријава до ОЈО против 11 лица во Центарот за социјална работа – Скопје за ,,несовесно работење во служба’’ (по член 353-а, став 1 од Кривичниот законик на РМ), како и против стручни лица вработени во Центарот, за кривично дело ,,запуштање на малолетно лице’’, (по член 201 од КЗ) и за ,,несовесно работење во служба’’ (по член 353-а, став 1 од КЗ).

 

Оваа пријава ќе биде покрената против сите лица кои биле задолжени да постапуваат и преземаат службени дејствија по предметот на малолетната Р.И. во периодот од 2012 – 2017 година.

 

„Оваа пријава ќе биде покрената против сите лица кои биле задолжени да постапуваат и преземаат службени дејствија по предметот на малолетната Р.И. во периодот од 2012- 2017 година. Од страна на инспекторите се поднесени 12 иницијативи за покренување дисциплинска постапка против стручни лица, согласно со законот за работни односи. Поведени се и 13 постапки за сторени прекршоци од стручните лица во постапувањето во овој случај, согласно со Законот за социјална заштита“- пишува во соопштението на Министерството за труд и социјална политика.

 

Откако беше обелоденет случајот на сексуална експлоатација на штитеничка од домот „25 Мај“, во јавноста се дозна за уште две малолетни девојчиња кои останале бремени, но е утврдено дека не станува збор за злоставување.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи