Се отстранува натписот „Александар Велики“ од зградата на скопскиот аеродром

Facebook
Twitter
Email
Print

На скопскиот аеродром од претпладнето се отстрануваат буквите од натписот „Александар Велики“ кој стоеше на заградата на терминалот на аеродромот.

 

Со ова концесионерот на македонските аеродроми ТАВ Македонија почна да ја спроведува одлуката на Владата за преименување на аеродромот во Меѓународен аеродром Скопје.

 

Пред неколку дена почна остранувањето и на таблите со името на автопатот Александар Велики долж Коридорот 10 што исто така со владината одука беше преименуван во ново име – пријателство.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи