Учениците од СОУ Ѓорче Петров – Прилеп спроведоа акција за борба против кардиоваскуларните заболувања

„Сите заедно во борба против кардиоваскуларните заболувања“ – ова беше мотото на денешната акција спроведена во просториите на СОУ „Ѓорче Петров“ во Прилеп во соработка со клубот РОТАРАКТ клубот од овој град.

 

„Учениците од III -2 клас здравствената струка – медицинска сестра под менторство на стручните наставници Ленче Д. Јованоска и Наташа Ванчева мереа крвен притисок, шеќер во крвта и делеа брошури со здравствено воспитен карактер. Упатуваме посебна благодарност до младите од РОТАРАКТ клубот – Прилеп за нивната донација од три апарати за крвен притисок и еден апарат за мерење на шеќер во крвта. Благодарност и до директорот Страшо Ѓорѓиески за неговата поддршка“, соопштија од СОУ Ѓорче Петров – Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи