Крушево доби 500.000 евра од ЕУ за развој на туризмот и локалниот економски развој

Општина Крушево е првата општина во Македонија која оваа година доби финансиски средства од Европска Унија во износ од 499.000 евра за унапредување на туризмот и поттикнување на локалниот економски развој во град Крушево.

 

Во проектот се опфатени реконструкција на спортска сала и проширување на нејзината намена, поставување на сувенирници, патокази за туристичките и историските локалитети, организација на настан „Во недопрената природа на точак – Крушево 2018“ и други.

 

„Проектот за локална и регионална конкурентност“ е дел од 4-годишно инвестирање со финансиски средства од ИПА 2 програмата на ЕУ, а истиот е администриран од страна на Светска банка. Во овој проект општина Крушево ќе учествува со 4 милиони денари при имплементацијата, а главен координатор на проектот е кабинетот на заменик претседателот на владата за економски прашања“, велат од Општина Крушево.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи