Димитров и Коѕијас следната недела во Охрид на трета средба за името

Facebook
Twitter
Email
Print

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 12 април ќе остварат средба во Охрид.

 

Ова ќе биде трета средба на министрите за надворешни работи на Македонија и грција, Коѕијас и Никола Димитров за краток период.

 

Тој по последната средба со Димитров која се одржа Виена заедно со медијаторот Метју Нимиц изјави дека се надева оти на следната средба ќе бидат подготвени да направат голем чекор.

 

Претходно, Никос Коѕијас и Никола Димитров имаа средба во Скопје, за која грчкиот министер првпат слета на аеродромот кај Петровец чие име беше сменето во „Меѓународен аеродром Скопје“ како добра волја за односите со Грција.

 

По оваа средба, доколку се помине во најдобар ред, спорот со името преминува во рацете на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи