Шведска: Првиот електрифициран пат кој ги полни возилата додека се во движење

Во Шведска е пуштена во употреба првата дестинација, на која може да го управувате вашиот електромобил, а при тоа да се наполнат неговите батерии.

 

Делницата се наоѓа помеѓу Стокхолм и Арланд. Компанијата ERoadArlanda, која е одговорна за изработка и одржување на овој пат, поставува делови со должина од 50 метри, интегрирани во контактни шини. Приклучокот се прави со помош на подвижен приемник на струја кој се наоѓа на дното на автомобилот. Напојувањето се испорачува автоматски штом возилото влезе во делот на патот со оваа мрежа. Интересно, полнењето не е бесплатно, бидејќи системот може да ја пресмета енергијата испорачана на секое возило и соодветно да ја испрати сметката на сопственикот.

 

Цената по километар на електрифицираниот пат е 1 милион евра, што е поевтино од изградбата на трамвајска линија. Како резултат на употребата на таков објект, емисијата на CO2 ќе падне за 90%. Развојот на електрични патишта е дел од планот на шведските власти за намалување на бројот на автомобили со мотори со внатрешно согорување до 70% до 2030 година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи