Од т.н. „Парк на планетата Земја“ во Прилеп остана само таблата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На патот за манастирот Трескавец, покрај новите градски гробишта во Прилеп, на 24 март функционери од локалната самоуправа, како и пратеници во собранието на РМ, засадија 20 садници и ова место го нарекоа „Парк на планетата Земја“.

 

Еден месец потоа, несовесни граѓани ги искршиле и украле садниците, тука се останати само уште 4 садници и маркантната табла, која од стартот беше далеку позабележителна од самото засадување на 20-те дрвца.

 

Сега останува надлежните да превземаат соодветни мерки за да ова место прерасне во парк кој достоинствено ќе го носи името кое го има.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video