Весела географија: Кои градови се Александар Велики, Мочуриште, Данок…

Во светот постојат 7.106 живи јазици, па агенцијата „On The Go Tours“ одлучи да се позанимава со буквален превод на имињата на дел од поголемите градови во светот.

 

– Кандахар (Авганистан) – Александар Велики
– Лисабон (Португалија) – Безбедно пристаниште
– Берлин (Германија) – Мочуриште
– Тирана (Албанија) – Дневник
– Луанда (Ангола) – Данок
– Буенос Аирес (Аргентина) – Добар ветер
– Виена (Австрија) – Белата тврдина
– Баку (Азербејџан) – Град на ветерот
– Дака (Бангладеш) – Мало грмушесто дрво
– Брисел (Белгија) – Куќа во мочуриштето
– Сараево (Босна и Херцеговина) – Двор, палата
– Рио де Жанеиро (Бразил) – Јануарска река
– Софија (Бугарија) – Мудрост
– Богота (Колумбија) – Посеани полиња
– Сантијаго де Куба (Куба) – Свети Јаков од плодната земја
– Копенхаген (Данска) – Трговско пристаниште
– Каиро (Египет) – Победник / Победнички
– Лаутока (Фиџи) – Удар на копје / Околу бикот
– Акра (Гана) – Мравки
– Гватемала Сити (Гватемала) – Град на шумата
– Тегусигалпа (Хондурас) – Сребрена планина / Местото каде што живее елитата
– Будимпешта (Унгарија) – Водена печка
– Рејкјавик (Исланд) – Залив на чад
– Делхи (Индија) – Праг
– Лос Анџелес (САД) – Ангели
– Берн (Швајцарија) – Мечка
– Тихуана (Мексико) – Покрај море
– Пекинг (Кина) – Северна престолнина
– Џакарта (Индонезија) – Целосна победа
– Даблин (Ирска) – Црн базен
– Рим (Италија) – Силен / Храбар
– Најроби (Кенија) – Земја на студената вода
– Монровија (Либерија) – Именувана е по поранешниот американски претседател Џејмс Монро
– Вилнус (Литванија) – Голем бран
– Луксембург – Мал замок
– Куала Лумпур (Малезија) – Калливо устие
– Монако (Монако) – Монах / Самотија
– Минск (Белорусија) – Пазар
– Подгорица (Црна Гора) – Под планината
– Амстердам (Холандија) – Брана / Насип на Амстел
– Осло (Норвешка) – Ливада на боговите
– Нгерулмуд (Палау) – Земја на ферментирани риби
– Манила (Филипини) – Земја на расцутени мангрови
– Букурешт (Романија) – Град на радоста
– Дакар (Сенегал) – Дрво тамаринд / Земја на засолниште
– Сингапур (Сингапур) – Град на лавови
– Блумфонтеин (ЈАР) – Фонтана на цвеќе
– Севиља (Шпанија) – Рамница
– Картум (Судан) – Крај на сурлата на слонот
– Парамарибо (Суринам) – Големи речни жители
– Дамаск (Сирија) – Добро наводнето земјиште
– Бангкок (Тајланд) – Округ на диви сливи
– Ашхабад (Туркменистан) – Град на љубовта
– Фунафути (Тувалу) – Банана
– Абу Даби (Обединети Арапски Емирати) – Татко на газела
– Монтевидео (Уругвај) – Ја видов планината
– Хараре (Зимбабве) – Оној кој не спие

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи