Вилата Извор или Објект 99 – кодното име што го добила по бројот на затвореници кои ја граделе

Вилата Извор или Објект 99, како што ја викаат мештаните и работниците на Националниот парк Плитвице, сместена далеку од погледите во скриениот дел од паркот, денес е само урнатина на спомените на некогашниот сјај.

 

При изградбата, Вилата Извор важела за најскапата претседателска резиденција. Градена е по Втората светска војна, од страна на политички затвореници.

 

Кодното име резиденцијата наводно го добила по 99-те затвореници што ги изградиле темелите. Додека била во полн сјај, тука доаѓале политичари, пријатели и елитни гости за да се дружат или да одржуваат состаноци со Тито. Понекогаш оделе и во лов. Во салите за состаноци се воделе тајни разговори, а потоа се опуштале со виски и цигари.

 

Вилата имала и куглана, сала за билјард, дури и кино. Ако испиеле чашка повеќе или ако отседнувале да одморат на неколку дена, гостите се сместувале во елитните апартмани.

 

Ретко кој знаел дека вилата располага и со таен подземен тунел долг 80 метри, кој служел како таен излез при вонредни ситуации.

 

Но сепак раскошот и сјајот на минатите времиња денеска е потполно исчезнат.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи