Засадено дрво – симбол на човековите права на местото на споменикот на Ќосето

Facebook
Twitter
Email
Print

На просторот пред Врховниот суд каде беше споменикот на Андон Јанев – Ќосето засадено е дрво – симбол на човековите права. Дрвото е од видот Гинко и чини пет илјади денари.

 

Град Скопје доби и подарок од збратимениот град Нинберг – плоча со изгравиран текст од членот 10 од Декларацијата за човекови права на Обединетите Нации, за правото на праведно судење пред независен и непристрасен суд, која ќе биде поставена до дрвото.

 

За Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов овој чин е порака дека секој граѓанин има право на фер судење.

 

„Отстранувањето на споменикот и засадувањето на таканареченото дрво на човекови права на местото на постаментот-дивоградба е симбол на почитување на законитоста, правдата и правичноста“, истакна Шилегов.

 

Пред три месеци, Шилегов го тргна контроверзниот споменик на Андон Јанев Ќосето пред судовите, со образложение дека бил дивоградба.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи