Се продава древен грчки град

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Турција го нуди на продажба античкиот град Баргилија, кој се наоѓа на турскиот брег на Егејското Море, за сума од 6,6 милиони евра, објави лондонски „Телеграф“.

 

Градот го основал античкиот македонски крал Филип Петти во 200 година пред новата ера, кога пристигнал на тоа подрачје враќајќи се од Критската војна.

 

Во одлуката на Анкара за продажба на локалитетот се наведува дека тоа се прави со цел да се обезбеди заштита на археолошкото богатство на Баргилија, од кој денес се останати само урнатини.

 

Властите се обидоа да го продадат градот, кој се наоѓа во југозападниот дел на Турција, и во 2015 година, но продажбата веше неуспешна.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи