Необичен скелет од едноок хуманоид пронајден кај Ла Манш

На островот Гернзи во Ла Манш, археолозите пронашле скелет што на многумина ќе им изгледа необично, како да припаѓал на суштество со едно око, а не на човек.

 

Скелетот во гробот, како што претпоставуваат стручните лица, му припаѓал на човек висок 152 сантиметри… Но, тој има чуден облик на нозете, невообичаена структура на коските, плоснато лице и само една голема очна празнина, така што обичен човек да си помисли дека останките се од киклоп.

 

Сепак, стручните објаснувања и претпоставки говорат дека човекот најверојатно починал од директен удар во лицето којшто му го скршил черепот, па така, наместо две очни празнини, на тоа место има една поголема кругла празнина.

 

Се претпоставува дека се работи за скелет на монах, но лабораториските испитувања допрва претстојат.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи