Обезбедено двотретинско мнозинство за уставните измени

Facebook
Twitter
Email
Print

Непосредно пред почетокот на денешната собраниска седница на која на дневен ред е последната фаза од процесот на уставни измени, од владејачкото мнозинство неофицијално велат дека двотретинско мнозинство е обезбедено.

 

Со договорот кој беше постигнат меѓу албанската опозиција (БЕСА и Алијанса за Албанците), Владата на Зоран Заев, самоуверено ќе ја започне третата и последна фаза од уставните измени.

Како што брифираат извори од парламентарното мнозинство, најверојатно последното гласање за уставните измени ќе помине со повеќе од потребните 80 пратеници. Можно е за измените да гласаат еден или двајца пратеници повеќе. Меѓу нив најверојатно ќе биде и пратеникот Панчо Минов од ГРОМ.

 

 

Од парламентот велат дека сепак нема да има нови имиња од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кои би му дале поддршка на процесот. Од партијата претходно информираа дека ќе ја бојкотираат расправата, а неофицијално известија и дека ќе ги исклучат од партијата оние кои ќе гласаат за амандманите.

 

Од парламентарното мнозинство велат дека е можно гласањето за заврши уште в петок, иако претходно се најавуваше дека седницата за гласање треба да биде на 15 јануари.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи