Најскапите градови за живеење во светот

Според истражувањето на Economist Intelligence Unit пет години по ред Сингапур е најскап град за живеење во светот. Листата се објавува на секои шест месеци споредувајќи ги цените на 160 производи и услуги, меѓу кои се храната, пијалаците, облеката, превозот и комуналните услуги.

 

Сингапур е на првото место на најскапи градови за живот поради силната автомобилска индустрија. Сингапур е најскапо место во светот за купување и одржување на автомобили. Владата го регулира сопствеништвото над автомобили, ограничувајќи го бројот на дозволи за движење со автомобил. Од октомври 2017 година дозволите чинат 37.000 долари, а важат 10 години.

 

Сингапур не е баш најдоброто место и за шопинг, со оглед на високите цени. Сепак е една од најпопуларните туристички дестинации.

 

Зад Сингапур, најскапи градови се Париз и Цирих. Најистакнатиот американски град на оваа листа е Њујорк, кој го зазеде 13-тото место, а по него следува Лос Анџелес на 14-тото место.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи