Туск: Зоран, Алексис – браво! Невозможната мисија е исполнета!

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск испрати честитка, на три јазици, до премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас, откако Преспанскиот договор предмалку беше усвоен од страна на грчкото собрание.

 

„Тие имаа фантазија, презедоа ризик, беа подготвени да ги жртвуваат своите сопствени интереси за поголемо добро. Зоран, Алексис – добро направено! Невозможната мисија е исполнета“, напиша Туск на својот профил на твитер.

 

ж

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент се отвора вратата за наше членство во НАТО и почеток на пристапните преговори со ЕУ.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи