Природна катастрофа создаде невидена природна убавина

Езерото Атабад во северниот дел на Пакистан настанало на 4 јануари 2010 година по голем одрон на карпи. Одронот бил кобен за дваесет локални жители во долината на реката Хунза и предизвикал невидена штета за илјадници луѓе во областа.

Протокот на реката Хунза беше блокиран пет месеци, со што беше оневозможен нормален живот во околните села, а кога водата почнала да продира преку природната брана, многу места, патишта, училишта, продавници и куќи биле поплавени.

 

До овој дел од Пакистан можело да се дојде само со хеликопте, поради што многу луѓе останале без храна, вода за пиење и медицинска помош.

 

Сепак, од оваа природна катастрофа беше создадено и неверојатно мало езеро, кое во јуни 2010 година беше долгo 21 киломатар, а на некои места достигна длабочина од повеќе од 100 метри.

 

Тиркизната боја во која се огледуваат околните планини во меѓувреме стана туристичка атракција посетена од илјадници туристи од целиот свет.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи