Џафери почна да ги води седниците во парламентот на албански јазик

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска седницата прв пат во историјата на работата на законодавото тело ја почна на албански јазик.

 

На ова веднаш реагираа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои му порачаа на Џафери дека постапува спротивно од Уставот и од Деловникот.

 

„Законот уште не е ставен во употреба, ги кршите процедурите и постапувате спротивно на членот три од Деловникот каде што стои дека службен јазик е македонскиот и неговото кирилско писмо“, му се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски напоменувајќи дека треба да се почека одлуката од Уставниот суд каде што е поднесена иницијатива за оценување на Законот.

 

Џафери реплицираше дека Законот за употреба на јазиците е донесен, тој е во сила и додаде дека тој имал трпение од една година од јануари 2018 до јануари оваа година и чекал на претседателот на државата да го потпише Законот и да сфати дека не може да го спречи парламентот и волјата на мнозинството.

 

Претседателот на парламентот продолжи да ја води 82. седница на албански јазик. Седницата е посветена на пратенички прашања, а за нив се пријавиле над дваесет пратеници.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи