ВИДЕО – Младиот фотограф и кино аматер од Прилеп Горан Попоски со нов документарен филм „Зр, Зр“ за манастирот Зрзе

Краткиот документарен филм „Зр, Зр“, посветен за манастирот „Свето Преображение – Зрзе“ на младиот кино аматер и фотограф од Прилеп Горан Попоски е одличен видео запис кој ќе ве запознае со легендите, мистериите и историја на овој манастир. Манастирот Зрзе се наоѓа на 34 км оддалечен од Прилеп, на 1,000 метри надморска височина, во подножјето на дел од планинскиот масив Даутица. Изграден е врз една огромна бигорна карпа и е еден од најубавите во Македонија.

 

Горан Попоски

 

Погледнете го овој краток документарен филм.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи