Норвешка во април ќе го добие најголемиот подводен ресторан во светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Норвешка во април ќе го добие најголемиот подводен ресторан во светот. Структура долга 100 метри која потсетува на бетонска цевка и која се наоѓа половина над и половина под морето, односно 16,5 метри под површината.

 

Во внатрешноста на ресторанот има прозорец од 36 метри кој гледа право во морското дно, така што гостите ќе можат уживаат во погледот на морскиот живот додека јадат.

 

 

 

 

 

 

Ресторанот бил намерно изграден во област за која се знае дека има сурова клима. Дебелите ѕидови на ресторанот од три метри биле специјално дизајнирани да го издржат тој огромен притисок на водата.

 

 

 

„Највозбудливото искуство ќе биде да го посетите ресторанот за време на грубото време. Тоа ќе биде фантастично да се види површината на морето растурена од големите бранови и дожд, тоа прави да се има навистина драматичен поглед”, изјави Рубе Грасал, архитект кој учествувал во проектот.

 

Ресторанот ќе има капацитет од 80 100 гости и се наоѓа во најјужниот дел на Норвешка, во приморското село Бали, во регионот Линнесс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video