Најевтините европски градови во 2019

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Британската компанија The Post Office секоја година објавува листа од најевтините градови во Европа. Годинава на првото место на листата се најде Вилнус, главниот град на Литванија.

 

Тој е прогласен за најевтин европски град според споредбата на цените на туристичките атракции, градскиот превоз, храната и пијалаците, како и две ноќевања во двокреветна соба во хотел со три ѕвезди.

 

Според овие податоци, Вилнус е најевтина опција, таму сè чини 170 евра од човек, но во тоа не е вклучена цената на превозот до и од градот. Во извештајот се додава дека цените се 11 проценти пониски во однос на минатата година.

 

Ова е целосната листа на најевтини европски градови за 2019 година:

 

1. Вилнус, Литванија

2. Белград, Србија

3. Варшава, Полска

4. Истанбул, Турција

5. Букурешт, Романија

6. Порто, Португалија

7. Рига, Летонија

8. Братислава, Словачка

9. Москва, Русија

10. Прага, Чешка

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video