НАСА: Првата личност која ќе чекори на Марс ќе биде жена

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Шансите првата личност на Марс да биде жена се големи, изјавил директорот на американската вселенска агенција Наса Џим Брајденстин. Всушност, големи се шансите и следната личност што ќе ја испратат на Месечината да биде жена.

 

Тој не спомнал некоја конкретна личност, но рекол фека жените се во прв план на идните потфати на агенцијата.

 

НАСА исто така објави дека жени астронаути ќе бидат првите кои ќе имаат чест на вселенска прошетка кон крајот на месецот. Станува збор за астронаутките Ен Меклен и Кристина Коч, пренесува Си-Ен-Ен. Вселенската прошетка ќе трае околу 7 часа. И двете астронаутки се дел од класата 2013, во која половина кандидатки се жени.

 

Првите жени се придружиле на NASA во 1978 година. Денес, 34 проценти од активните астронаути во НАСА се жени.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video