Се подготвува листата на споменици што ќе бидат означени како споменици од античка Грција

Facebook
Twitter
Email
Print

Во тек е процес на подготовка на листата на споменици кои ќе бидат преименувани и означени како споменици од античка Грција, а комисијата ќе ја утврди во рок од шест месеци, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

 

Комисија ќе утврди кои се тие споменици. Некои се во центарот на Скопје. Тоа што тие го нарекуваат ‘Воинот на коњ‘, јасно ни е на сите, а и на нас, и уште пред половина година кажавме дека тоа ќе биде ‘Александар Македонски, тоа што всушност е, но листата сѐ  уште ја немаме за да кажеме, рече Бошњаковски.

 

Тој додаде дека во оној момент кога комисијата ќе ја заврши работата и кога ќе утврди за кои споменици се работи, целата листа на споменици што ќе добијат натпис дека се дел од хеленската историска цивилизација-наследство на целиот свет, ќе ја информираат јавоста.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи