ВМРО-ДПМНЕ: Во пресрет на изборите расте нервозата кај власта – демолирани возила и криминал насекаде

Статистиките кои вчера на прес конференција ги пласираа од СДСМ се само бројки кои немаат допирна точка со реалноста. Граѓаните се плашат за својата безбедност, а она што загрижува е нервозата на власта во пресрет на претседателските избори, па зачестуваат и предизборните инциденти насочени кон поранешни и сегашни функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, изјавија на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

Колку и да манипулираат од СДСМ дека во Прилеп цвета животот и дека се’ е така розово, состојбата во градот е многу поразлична.

 

Откако тие ја презедоа власта и на централно и на локално ниво, Прилеп се претвори во најнебезбеден град во државата. Секојдневно сме сведоци на филмски грабежи, демолирани возила, тепачки и разни други инциденти и криминални појави.

 

Не е ВМРО-ДПМНЕ партија која внесува несигурност и страв кај граѓаните, туку самите прилепчани се сведоци за тоа дека нивниот град наликува на средина од вестерн филмовите.

 

Граѓаните се плашат за својата безбедност и чувствуваат страв да се движат низ градот. Грабежи се случуваат и среде бел ден, а пример за тоа беа вооружениот грабеж на златара во Старата прилепска чаршија и филмскиот грабеж на дуќан во новата катна гаража.

 

Статистиките кои вчера на прес конференција ги пласираа од СДСМ се само бројки кои немаат допирна точка со реалноста.

 

Она што загрижува е нервозата на власта во пресрет на претседателските избори, па зачестуваат и предизборните инциденти насочени кон поранешни и сегашни функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Минатиот месец во центарот на градот, демолиран беше автомобилот на поранешниот градоначалник на општина Прилеп, Марјан Ристески, а пред два дена и автомобилот на советникот Гоце Стефаноски.

 

Почитувани,

 

Вакво сеење на страв и омраза кон политички неистомисленици е карактеристично за најголемите диктаторски режими во историјата. Овие методи на практикување на власта се црно минато на светскиот поредок, а во Прилеп  за жал се сегашност и секојдневие.

 

На ваков начин не се гради едно општество за сите и не се следат модерните европски и демократски вредности, кон кои се стремиме како држава.

 

Од власта се свесни дека ја загубија поддршката од граѓаните и дека доаѓа казната за сите предавства на сопствениот народ и држава, како и за невидениот досега непотизам и лажни ветувања.

 

Првиот силен удар за оваа одродена и аздисана власт следува на претседателските избори закажани за 21 април, а веднаш потоа и на 5 мај.

 

Правдата и правото мора да дојдат во Македонија, а хунтата на власт да се смести на црната страна од политичката историја.“ рекоа од ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи